District Pro
Sun Valley
SKU - LI-DP05
Where luxury meets modern living, our District Pro glue-down LVP Collection reflects the sophistication of high-income metropolitan neighborhoods. With a 2mm thickness and a 12mil wear layer, District Pro is crafted for those who desire both elegance and durability. This collection brings the feel of penthouse suites into your home, offering a higher standard of living that’s both stylish and resilient.
Specs
| Material Type | LVP |
|---|---|
| SF/Box | 48.33 |
| Wear Layer Thickness | 12 mil |
| Attached Pad | No |
| Species of Wood | Hickory |
| Collection | District Pro |
| Color | Sun Valley |
| Shade | Medium |
| Surface Type | Wood Grain Embossed Surface |
| Edge | Square Edge |
| Application | Residential, Commercial |
| Size | 7 1/4" x 48" |
| Width | 7 1/4" |
| Length | 48" |
| Thickness | 2mm |
| Finish Coating | UV Aluminum Oxide |
| Installation Method | Glue Down |
Waterproof
Indent Resistant
Paw Friendly
Sound Tested
How much flooring do I need?

Testing
| Fire Rating | ASTM E648 | Class 1 |
| Surface Friction (in BPN) | ASTM E303 | Dry 72 |
| Size and Squareness | ASTM F2421 | Above average |
| IIC | Impact Sound Rating E492 | 40 db |
| STC Sound Transmission Loss | E90 | 53 db |
| Stain Resistance | ASTM D1308 | No Stain |
| Average Wear Layer Thickness | ASTM F410 | 12.12 mil |
| Dimensional Stability, Curl After Heat | ASTM F2199 | Passes |
| Residual Indentation, Surface Integrity | ASTM F1914 | Passes |
| Resistance to Heat | ASTM F1514 | Passes |
| Resistance to Light | ASTM F1515 | Passes |
| Floor Score Certified | Yes |
LionsGrip™ Adhesive
For optimal installation and long-term performance, we recommend using LionsGrip™ Resilient Flooring Adhesive. Engineered for superior bond strength, it ensures stability, prevents movement, and delivers reliable results across residential and commercial applications.
| The Official Adhesive of Lions Floor | Engineered and tested for optimal performance with Lions Floor products. |
| Strong, Reliable Bond | Delivers exceptional hold to keep planks securely in place and prevent movement over time. |
| Fast & Efficient Installs | 0-minute light traffic (PSA) allows for quicker turnaround—ideal for occupied spaces. |
| Versatile Performance | Compatible with LVP, LVT, sheet vinyl, and more—one adhesive for multiple applications. |
| Low Odor, Healthier Air | Ultra-low VOC formula supports better indoor air quality and more comfortable installs. |
| Built for Real-World Conditions | High moisture tolerance helps ensure dependable performance across a wide range of subfloors. |
Recommended for use with Lions Floor LVP collections.

Have Questions About Our Products, Installation or Care?
Find answers to common flooring questions including installation requirements, moisture conditions, durability, and maintenance in our Lions Floor FAQ Resource Center.

Installation
Find a pro to install your floor via our retailer locator.

Care & Maintenance
Follow our Lions Floor LVP flooring care and maintenance guide for the top tips and trips. Keep your LVP flooring looking its best with basic care.


Waterproof
Indent Resistant
Paw Friendly
Sound Tested