Comfort Heights
Sunset Terrace
SKU - LI-CH12
Lions Floor’s Comfort Heights collection aims to take home décor to the next level. The large profile plank resembles the authentic and timeless charm of hardwood. The Embossed in Register (EIR), yet matte finish, is a vivid expression of nature. Proven to be waterproof with a painted bevel, waxed joints and AC4 level scratch-resistance, Comfort Heights high density core delivers beauty, durability, and performance that suits any décor.
Specs
| Material Type | Laminate |
|---|---|
| SF/Box | 19.16 |
| Wear Layer Thickness | AC4 |
| Species of Wood | Oak |
| Collection | Comfort Heights |
| Color | Sunset Terrace |
| Shade | Medium |
| Shape | Plank |
| Surface Type | (EIR) Embossed in Register |
| Edge | Painted bevel |
| Application | Residential, Commercial |
| Size | 9 1/4" x 60" |
| Width | 9 1/4" |
| Length | 60" |
| Thickness | 12mm |
| Finish Coating | UV Aluminum Oxide |
| Installation Method | Uniclic/Floating |
Waterproof
Indent Resistant
Paw Friendly
Sound Tested
How much flooring do I need?

Testing
| Fire Rating | ASTM E648 | Class 1 or 2 |
| Topical Moisture Resistance | ISO 4760 | Water Resistant/Closed Cell |
| Thickness Swelling | ISO 24336 | +4.27% |
| IIC | Impact Sound Rating E492 | 56 db |
| STC Sound Transmission Loss | E90 | 53 db |
| Object Impact Resistance | ISO 24335 | Max Height: sm460mm |
| Average Wear Layer Thickness | ASTM F410 | 5.1 mil |
| Dimensional Stability, Curl After Heat | ASTM F2199 | Passes |
| Variance of Thickness | ISO 24337 | Above average |
| Resistance to Heat | ASTM F1514 | Passes |
| Resistance to Light | ASTM F1515 | Passes |
| Floor Score Certified | Yes |
Mouldings
Seamlessly blend together our high-performing flooring products with the desired trim to create the desired aesthetic. Our mouldings coordinate with all our collections and respected colors.
Moisture/Vapor Barrier Underlayment
For best results when installing your floating floor, we recommend Lions Floor Premium Moisture/Vapor Barrier Underlayment. Our underlayment offers exceptional sound dampening properties, acts as a reliable moisture barrier, and effectively impedes the growth of mold and mildew.
| Material | Polyethylene Film |
| Thickness | 3 mm EVA Padding |
| Roll Weight | 18.0 lbs (+/-3%) |
| Sq. ft. Per Roll | 200 sq. ft. |
| Warranty | Lifetime |
| Dimensions | 55.6 ft. Length x 3.7 ft. Wide |
| Model Number | UL-MB3 |
Includes overlap & tape for easy installation.

Have Questions About Our Products, Installation or Care?
Find answers to common flooring questions including installation requirements, moisture conditions, durability, and maintenance in our Lions Floor FAQ Resource Center.

Installation
Find a pro to install your floor via our retailer locator.

Care & Maintenance
Follow our Lions Floor Laminate flooring care and maintenance guide for the top tips and trips. Keep your Laminate flooring looking its best with basic care.


Waterproof
Indent Resistant
Paw Friendly
Sound Tested





